+1
Tuan de Paso 14 lipca 2018 18:59
Zbiór najważniejszych informacji praktycznych dla osób planujących indywidualny wyjazd do Meksyku. Zebrane porady są częścią wiedzy zebranej na przestrzeni kolejnych podróży autostopowych po Meksyku, z których ostatnia zakończyła się na początku 2018 roku. Kompendium wiedzy skompresowałem do granic możliwości, by tylko przekazać najważniejsze informacje praktyczne i szybko wprowadzić Cię w meksykańskie realia bez konieczności przeglądania połowy Internetu przed wyprawą.


WARTO?
Zdecydowanie. Jak do tej pory Meksyk jest dla mnie najlepszym krajem do podróżowania. Wspaniała kuchnia, zróżnicowany krajobraz, bogactwo kulturowe i otwarci ludzie sprawiają, że podróżowanie od północy, aż po samo południe Republiki jest łatwe, tanie i przyjemne. Meksyk sam w sobie wytworzył swoisty klimat małego kontynentu, którego dogłębne poznanie powinno zająć przynajmniej kilka lat. Prawie każdy stan żyje swoim życiem i sam w sobie może być celem pojedynczej, miesięcznej wyprawy.

REGIONY MEKSYKU
W dużym skrócie Meksyk dzieli się na północ, centrum i południe. Nie jest jednoznacznie stwierdzone, który stan dokładnie gdzie przynależy, ale regułą kciuka wszystko powyżej linii Veracruz-Guanajuato-Jalisco zalicza się do północy, podczas gdy stany leżące poniżej stolicy Republiki klasyfikuje się jako południe. Miasto Meksyk jest niezależnym elementem tej układanki.

Północ charakteryzuje się bardziej pustynnym klimatem dzikiego zachodu i zdecydowanie mocniej naznaczonymi wpływami kultury amerykańskiej. Częściej je się tortille z mąki zbożowej oraz pochodzące z Teksasu burito. Raz po raz widać kowboi, a odległości pomiędzy kolejnymi miastami są duże.

Centralnie położone stany są najgęściej zaludnione i stanowią siłę ekonomiczno-kulturową Republiki. Widać mocno zaznaczone akcenty kolonialne oraz wczesnych lat niepodległości Meksyku. Podstawą kuchni są różnokolorowe tortille kukurydziane, a jedzenie jest już smaczniejsze niż na północy. Klimat jest zdecydowanie bardziej umiarkowany i przystępny do życia na przestrzeni całego roku.

Południe Meksyku może poszczycić się najlepszą kuchnią i zdecydowanie większą egzotyką aniżeli centrum i północ. Dzieli się na dwie zasadnicze części: bogaty półwysep Jukatan oraz najbiedniejsze w Republice stany Chiapas i Oaxaca. Riviera Maya jest najpopularniejszym celem wizyt zagranicznych turystów: ceny są wyższe, standardy zachodnie, a prawdziwy Meksyk gdzieś się w tym wszystkim zaciera. Oaxaca i Chiapas są za to stanami niezmiernie zróżnicowanymi etnicznie o bogatej prekolumbijskiej kulturze. Plaże są ładniejsze i nie tak bardzo zapchane turystami jak w pozostałych częściach Meksyku. Spragnionym autentycznego doświadczenia polecam właśnie tę część Republiki.

WYJAZD INDYWIDUALNY
Zdecydowanie bardziej polecam, niż wykupione wakacje z biura podróży. Podróżowanie po Meksyku jest łatwe; kraj jest relatywnie bezpieczny i przy lekkiej znajomości hiszpańskiego można zobaczyć naprawdę wiele i poznać ciekawych ludzi. Wbrew obiegowej opinii, Meksyk nie jest całkowicie pogrążony w chaosie, a większość usług świadczona jest na wschodnioeuropejskim, lub wyższym poziomie. Znaczna część gospodarki oparta jest na turystyce, a kraj jest popularną destynacją samodzielnych podróżników w każdym wieku. Na przestrzeni lat znacząco rozbudowano wszelką infrastrukturę ułatwiającą podróżowanie po kraju.

KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ
Dla regularnego podróżowania i jeżdżenia autostopem zdecydowanie odradzałbym lato. Wakacyjne miesiące naznaczone są licznymi deszczami tropikalnymi i naprawdę wysokimi temperaturami – na dłuższą metę pogoda może być wtedy męcząca. Ceny również są wyższe. Najlepsza pora do odwiedzenia Meksyku to trwająca od września do kwietnia pora sucha. Idealnie gdzieś pomiędzy listopadem, a marcem.

KOSZT PODRÓŻY DO MEKSYKU
Meksyk jest tani i jedynymi poważniejszymi kosztami są bilety lotnicze z Europy. Przy odpowiednio intensywnych poszukiwaniach oraz gotowości polecenia z około tygodniowym wyprzedzeniem i kilkoma przesiadkami, można znaleźć loty za ok. 2000 zł w obie strony. W sezonie warto zerknąć również na oferty lotów czarterowych Rainbow i TUI, albo pomyśleć o locie kombinowanym przez Kubę. Prawie zawsze taniej będzie lecieć z Berlina, aniżeli z Warszawy.

W większości dużych miast i miejscowości nadmorskich baz trudu znajdziemy nocleg w hostelu lub na Airbnb za równowartość 20zł. Lot z Cancun do stolicy kupimy za 100-200zł.

Złożone z trzech dań, nielimitowanej ilości tortilli i świeżo wyciskanego soku Menu Dnia dostaniemy w restauracjach dla tubylców za ok. 8-13zł, a dobre taco nigdy nie powinno kosztować więcej niż 2zł. Ceny produktów lokalnych, warzyw i owoców są gdzieś o połowę niższe niż w Polsce. Drogie są jedynie produkty importowane z Europy.

WIZA
Do Meksyku nie potrzebna jest wiza i teoretycznie Polacy mogą przebywać na terenie Republiki do 180 dni. Decyzja o wpuszczeniu na terytorium kraju oraz o ilości przyznanego czasu zależy od funkcjonariusza na granicy. Ze względu na liczne deportacje Meksykanów ze Stanów i napiętą sytuację polityczną związaną z wyborami prezydenckimi, zdarza się, że podróżnicy są losowo zawracani na granicy i wsadzani do pierwszego samolotu powrotnego do kraju.

ZDROWIE I HIGIENA
W Meksyku nie grasują żadne poważniejsze choroby tropikalne. Ze względu na inną florę bakteryjną, podróżnych może jedynie czasem dopaść zemsta Moctezumy, szczególnie w stanie Chiapas.

Na miejscu warto zaopatrzyć się w żel antybakteryjny, gdyż większość stoisk gastronomicznych na ulicy oraz tanich restauracji nie jest wyposażona w kran do mycia, a znaczną część posiłków meksykańskiej kuchni je się rękoma.

UBEZPIECZENIE MEKSYK
Pomimo licznych podróży, jeszcze nie doszedłem do jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to jak wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne. Podczas studiowania w Argentynie miałem pakiet lokalnej firmy, który działał bez żadnych zastrzeżeń, ale był czterokrotnie droższy od polskich odpowiedników.

W trakcie pierwszej wizyty w Meksyku wykupiłem ubezpieczenie w Generali, z którego niestety musiałem skorzystać. Firma opłaciła wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu i powrót do kraju, ale momentami kontakt był toporny i na jakąkolwiek decyzję trzeba było czekać godzinami. Niemniej jednak, tak naprawdę nie wiem, jak wygląda to w przypadku innych firm ubezpieczeniowych. Może jest tak samo, a może nie. Na kolejne wyprawy kupowałem już ubezpieczenie w AXA, z którego jeszcze nie miałem okazji korzystać.

CO WARTO ZABRAĆ?
Na pewno wszelką elektronikę, jakiej będziemy używali – pomimo niskich cen, w Meksyku przeważnie nie jest ona objęta gwarancją, a produkty psują się dosyć szybko. W Meksyku używane są amerykańskie gniazdka z prądem i w przejściówkę warto zaopatrzyć się jeszcze w Polsce.

Niektóre leki warto kupić jeszcze w Polsce. Melatonina, węgiel aktywny i nifuroksazyd są tańsze nad Wisłą, podczas gdy ewentualne leki przeciwbólowe, antybiotyki, czy repelenty na komary warto już kupić na miejscu. Krem z mocnym filtrem słonecznym również kupiłbym jeszcze w Polsce. Na pewno się przyda.

Większość meksykańskich miast położona jest na wysokości ok. 2 000 m n.p.m, co oznacza, że pogoda jest podstępna i zdradziecka. Ciężko ubrać się na cały dzień. Podczas gdy zimą w mieście Meksyk potrafi być 25 stopni za dnia, nocą temperatura spada niekiedy do pięciu. W przypadku podróży poza półwysep Jukatan zawsze warto mieć coś ciepłego na zapas.

JĘZYK I KOMUNIKACJA
Poza odizolowanymi od świata, malutkimi społecznościami Indian, większość mieszkańców Meksyku mówi płynnie po hiszpańsku. Bez podstawowej znajomości języka podróżowanie na własną rękę może być mocno utrudnione, gdyż poza turystycznymi miejscowościami Riviera Maya i niektórych dzielnic stolicy, po angielsku praktycznie nikt nie mówi.

PORUSZANIE SIĘ PO KRAJU
Pomimo, że większość Republiki zwiedziłem autostopem, niekiedy zdarzyło mi się korzystać z innych opcji. Podczas gdy na krótkich dystansach blabla i autobusy mają sens, przy większych odległościach przeważnie taniej wychodzi samolot. Pociągi nie istnieją.

Sieć połączeń autobusowych jest w Meksyku zdecydowanie bardziej rozwinięta niż w Polsce. Na dworcach niekiedy istnieje konieczność odprawy i przejścia kontroli bezpieczeństwa, a większość połączeń jest bezpośrednich. Autokary są zdecydowanie wygodniejsze i bardziej luksusowe, aniżeli w Europie. Warto wspomnieć, że na południowym-wschodzie Meksyku dominuje firma ADO, która ma własne dworce autobusowe i w większości przypadków oferuje konkurencyjne ceny przy wysokim standardzie.

W przypadku podróżowania z większym niż podręczny bagażem, zdecydowanie odradzam podróżowanie po Meksyku tanimi liniami lotniczymi (VivaAerobus, Volaris). Pomimo początkowo niskiej ceny, kolejne dodatkowe opłaty sprawią, że koniec końców lot będzie droższy od standardowych linii (Aeromexico, Interjet), a komfort niższy.

AUTOSTOP W MEKSYKU
Meksyk znajduje się w ścisłej czołówce najłatwiejszych krajów do łapania stopa. Aparycja białego, europejskiego podróżnika zdecydowanie pomaga i w większości przypadków nie czekałem więcej niż kwadrans, przeważnie łapiąc coś w mniej niż pięć minut. Punkty oznaczone na Hitchwiki przeważnie są sprawdzone, a wyposażone w toalety i stanowiska z jedzeniem bramki poboru opłat idealnym miejscem do wydostania się z większego miasta. Autostop w Meksyku jest bezpieczny, a z wieloma kierowcami do tej pory utrzymuję jeszcze kontakt. Odradzam jedynie trasę Puebla-Oaxaca, którą opisałem TUTAJ.

WYPOŻYCZENIE AUTA
Wypożyczenie auta w Meksyku jest dosyć powszechne, tanie i samo doświadczenie raczej bezproblemowe. Odradzam małe, nieznane firmy, które cieszą się złą sławą doliczania niezamieszczonych w regulaminie opłat. Podchodziłbym również sceptycznie do porównywarek typu Kayak. Znajdziemy tam zaskakująco niskie ceny, które oczywiście nijak mają się do rzeczywistości, gdyż nie uwzględniają licznych, wymaganych w Meksyku ubezpieczeń komunikacyjnych. Po dodaniu wszystkich faktycznych kosztów, cena wzrasta kilkunastokrotnie.

Ja wypożyczyłem auto na lotnisku w Cancun z America Car Rental, które w chwili pisania tego artykułu nadal było najtańszą z dużych, renomowanych firm. Zwrot auta był bezproblemowy i nie doliczano dodatkowej opłaty za oddanie pojazdu w innej miejscowości na terenie stanu Quintana Roo.

KOMUNIKACJA MIEJSKA
Poruszanie się po dużych meksykańskich aglomeracjach na pierwszy rzut oka do najłatwiejszych nie należy. Podczas gdy w stolicy Republiki do większości turystycznych miejsc dostaniemy się metrem, lub metrobusem, to w pozostałych miastach częściej przyjdzie korzystać nam z camionów, czyli czegoś w rodzaju małych, rozklekotanych autobusów. W Meksyku nie istnieją rozkłady jazdy i przystanki, a pojazd można zatrzymać gdziekolwiek na środku drogi. Polecam aplikację Moovit, która w większości dużych miast dobrze radzi sobie z meksykańskim chaosem.

Podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej raz po raz zobaczymy obwoźnych handlarzy przekąskami, chińską elektroniką i dosłownie wszystkim innym. W mniej ciekawych dzielnicach zdarzają się napady z bronią w ręku, nawet w biały dzień.

Taksówki w Meksyku są bardzo tanie i w niektórych miastach konkurują cenowo z autobusami (np. Oaxaca). Naturalnie taksówkarze nie zawsze są uczciwi i czasami zwyczajnie nie jeżdżą do niektórych dzielnicy. W przypadku słabej znajomości hiszpańskiego, lub przejażdżki po zmroku polecam Ubera, który cenowo wychodzi porównywalnie, a nie widzący trasy kierowca zobligowany jest do pojechania do nawet najbardziej nieciekawej dzielnicy.

WALUTA
Meksykańskie peso najlepiej zakupić przy użyciu amerykańskich dolarów na lotnisku Benito Juarez w stolicy Republiki. Spread pomiędzy kupnem a sprzedażą jest niekiedy niższy niż 5 groszy i nigdy nie odkryłem z czego te kantory się utrzymywały. W miarę oddalania się od międzynarodowej hali przylotów, kursy są lepsze. Ponieważ nigdzie nie dostaniemy lepszego kursu, polecam od razu wymienić pieniądze na cały wyjazd. Warto mieć przy sobie gotówkę, gdyż za najlepsze rzeczy w Meksyku przeważnie nie zapłacimy kartą.

ALKOHOL
Meksykanie piją porównywalnie dużo do Polaków. Poza rozcieńczonym piwem, popularne wysokoprocentowe napoje alkoholowe na bazie agawy: mezcal i tequila. W ciepłe dni warto spróbować Michelada, czyli zimnego piwa z dodatkiem soli, chili i limonki. Podczas, gdy w stolicy Republiki na imprezach przeważnie będzie dominowała tequila, to w Guanajuato i Oaxaca zdecydowanie warto zakosztować się w smakach szlachetniejszego mezcala.

PAMIĄTKI
Meksykanie są prawdziwymi mistrzami wytwarzania tradycyjnych rękodzieł, które po kilku minutach targowania dostaniemy w naprawdę atrakcyjnej cenie. Najlepiej wykonane i zarazem najdroższe znajdziemy na turystycznym półwyspie Jukatan, podczas gdy najbardziej oryginalne i przystępne cenowo w stanach Chiapas i Oaxaca.

BEZPIECZEŃSTWO W MEKSYKU
Temat bezpieczeństwa w Ameryce Łacińskiej poruszany był przeze mnie niejednokrotnie, a najbardziej aktualny wpis na temat stolicy Meksyku znajdziecie TUTAJ. W dużym skrócie, przy zachowaniu normalnej ostrożności Meksyk jest krajem bezpiecznym i nic nie powinno nam się stać. Wojny gangów, porachunki Narcos i przemoc polityczna przeważnie nie afektują normalnych obywateli. Istnieją naprawdę nieciekawe dzielnice do których nie powinno się zapuszczać, ale też w zasadzie nie ma po co. Ludzie z północy Meksyku mówią, że na południu jest niebezpiecznie i vice versa. Tak naprawdę wszędzie jest relatywnie spokojnie.

MEKSYKAŃSKA KUCHNIA
Bogata i zróżnicowana kuchnia Meksyku to temat na osobny artykuł, lub nawet książkę. Z praktycznych porad szczerze polecam spróbowanie możliwie jak największej ilości specjałów w różnych miejscach. Najlepsze przysmaki zawsze znajduje się w najbardziej niepozornym miejscu i w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystkie przestrogi na temat unikania ulicznego jedzenia są przesadzone i tylko prowadzą do zubożenia o połowę wspaniałej przygody kulinarnej w Meksyku.

Nocne stoiska z tacos w centrum i na umiarkowanej północy Republiki serwują drugie najbardziej soczyste mięso jakie miałem kiedykolwiek okazję spróbować. Na półwyspie Jukatan polecam kosztować w specjałach opartych na cochinita pibil oraz sopa de lima. Tortille i kilka rodzajów ostrych sosów zawsze wliczone są w cenę i zawsze można bezpłatnie poprosić o więcej. W godzinach lunchowych zdecydowanie warto uderzać w małe restauracje (fondas), które w zatrważająco niskiej cenie serwują kilkudaniowe obiady z napojem.

ŻYCIE I PRACA
Jedyną znaczącą grupą polskich imigrantów w Meksyku są muzycy na kontraktach. Niemniej jednak, wspaniałe krajobrazy, niskie koszty życia, tanie używki i wspaniała kuchnia przyciągają do Republiki całe rzesze expatów pracujących zdalnie. W turystycznych miejscowościach nadmorskich spotkać można wielu podróżników, którzy nie planując zostali w Meksyku na dłużej, lub zbierają fundusze na dalszą podróż. Podczas gdy Meksyk jest w moich oczach krajem idealnym do podróżowania, to kilka pomniejszych aspektów codziennego życia sprawiają, że osiedlenie się tam na stałe nigdy nie wchodziło w grę.

ŚWIĘTA I FESTIWALE MEKSYKU
Meksykanie uwielbiają pić i świętować. Znaczna sekularyzacja życia publicznego sprawiła, że w Republice zdecydowanie częściej mają miejsce uroczystości świeckie. Święte wypadające danego roku w środku tygodnia niekiedy przesuwa się na poniedziałek, by zagwarantować Meksykanom długi weekend, który przeważnie wykorzystywany jest na krótką wyprawę w kolejny, nieznany dotąd zakątek Republiki.

Całość wraz z masą zdjęć na moim blogu :)
http://www.tuandepaso.com/meksyk-informacje-praktyczne-2018/

Dodaj Komentarz