0
Tuan de Paso 29 lipca 2018 10:16
Maroko – Porady Praktyczne 2017 to mini przewodnik, który został spisany na podstawie obserwacji i rozmów przeprowadzonych z wieloma Marokańczykami różnych klas społecznych podczas autostopowej wyprawy przez wszystkie regiony kraju w lecie 2017. Przewodnik zawiera przede wszystkim informacje typowo praktyczne. Wierzę, że dzięki swej kompletności i zwięzłości pomoże każdemu spragnionemu wrażeń podróżnikowi w planowaniu wyprawy do tego niezmiernie interesującego kraju Afryki Północnej. Przygody w formie fabularnej, przemyślenia na temat lokalnej kultury, zagwozdki egzystencjalne oraz tony zdjęć w wysokiej jakości znajdują się w osobnych artykułach.


MAROKO – CO WARTO WIEDZIEĆ?
Maroko jest jednym z krajów Maghrebu położonym w północno-zachodnim krańcu Afryki. Wraz ze swoją mieszaną populacją arabsko-berberską jest prawdopodobnie najbardziej liberalnym krajem muzułmańskim na świecie. Ponieważ znaczna część gospodarki kraju opiera się na turystyce i kary za przestępstwa wobec turystów są niezwykle surowe, ulice marokańskich miast są niezwykle bezpieczne o każdej porze dnia i nocy. Maroko może się poszczycić jednymi z bogatszych kulturowo zabytków architektury arabskiej, wspaniałymi plażami do wypoczynku, dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz liberalnymi i nadzwyczaj gościnnymi mieszkańcami. Ze względu na brak transparentności cen, konieczność permanentnych negocjacji, ubogą kuchnię i niekiedy ofensywnych naciągaczy, Maroko może być męczące w dłuższym okresie. Niemniej jednak zdecydowanie jest to kraj warty odwiedzenia i osobiście figuruje na liście moich ulubionych zakątków globu.

WYCIECZKA / WYJAZD INDYWIDUALNY
Pomimo, że zorganizowana wycieczka i wakacje All Inclusive zdecydowanie mają swoje zalety, Maroko warte jest wyjścia poza utarte szlaki i zwiedzanie na własną rękę, szczególnie, że najciekawsze atrakcje Maroka przeważnie nie są uwzględnione w programach polskich biur podróży. Zorganizowane wycieczki mają napięty czasowo grafik i specjalnie wyselekcjonowane miejsca, które według organizatora są najbardziej warte odwiedzenia, nie pozostawiając nam miejsca na odkrywanie miejsc, które być może bardziej odpowiadają naszym prywatnym preferencjom. Osobiście będąc kilka razy na zorganizowanych wycieczkach miałem wrażenie bycia prowadzonym od punktu do punktu, nie poznając przy tym danego miejsca w ogólności, nie poznając jego tubylców i przede wszystkim nie czując atmosfery przemierzanych miast. W przypadku Maroka to właśnie atmosfera i ludzie ją tworzący są najciekawszym punktem wycieczki.

MAROKO Z PLECAKIEM
Pomimo piekielnych upałów, Maroko jest nadzwyczaj przyjazne niskobudżetowemu podróżowaniu z plecakiem, a drogi krajowe to prawdziwy raj dla autostopowiczy. Hostele w Maroku stoją na przyzwoitym poziomie, pola namiotowe istnieją, a w turystycznych miasteczkach można zostawić plecak w restauracji/kawiarni/hostelu/na stacji benzynowej bez żadnych problemów i spokojnie zwiedzać bez zbędnego balastu.

WIZA MAROKO
Do Maroka nie trzeba wyrabiać specjalnej wizy – na lotnisku/w porcie dostaje się pieczątkę w paszporcie upoważniającą do 90 dniowej wizyty oraz specjalny numer turysty, który niekiedy potrzebny będzie do zameldowania się w hostelu. W przypadku planowanej dłuższej wizyty, nie ma najmniejszego problemu przy wyjeżdżaniu z kraju na kilka godzin i natychmiastowego powrotu w celu otrzymania pozwolenia na przebywanie przez kolejne 90 dni w kraju.

CO WARTO ZABRAĆ?
Wiele zależy od typu podróżowania, lecz ze względu na srogie upały, brak transportu publicznego i niekiedy konieczność pokonania sporych odcinków piesze, zdecydowanie polecam maksymalnie odchudzić bagaż i zabrać tylko naprawdę niezbędne rzeczy. Wszystkim podróżującym do Maroka na pewno przyda się:

– krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV

– lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej z długimi rękawami, które skutecznie ochronią nasze biedne rączki przed piekielnym marokańskim słońcem

– coś na głowę

– żel antybakteryjny (często nie ma gdzie umyć rąk)

– klapki (warunki higieniczne pod niejednym prysznicem mogą naprawdę zaskoczyć)

– kosmetyki (w Maroku ciężko dostać takie rzeczy)

Jadąc w okolice As-Sawira (Essaouira) nawet w najgorętsze lato stulecia wiatry mogą być naprawdę silne i warto wziąć kurtkę (!) i ciepły sweter.

W przypadku autostopowania, lub długich pierwszych wędrówek najlepiej zabrać jasne, lub stare ubrania, gdyż w tym piekielnym marokańskim słońcu odzież niezwykle szybko traci swój kolor. Przyda się też mały pojemniczek na jedzenie na drogę, otwieracz do puszek, łyżka i lekki, acz szczelny i zabezpieczający przed insektami namiot. Na południu karaluchy i gigantyczne mrówki są naprawdę wszędzie i nawet śpiąc pod gołym niebem na dachu u przyjaciela, lub w na jakimś opuszczonym budynku nagle możesz się w nocy przebudzić, otworzyć lekko oczy i zobaczyć ogromnego karalucha w odległości 10 cm od twarzy. Nie polecam ;(

JAK DOJECHAĆ DO MAROKA?
Zakładając wariant lądowo-morski zdecydowanie najtańszą i najpewniejszą opcją będzie udanie się z portu w Algeciras (Hiszpania) do portu Tanger-Med. Nie warto kupować biletu wcześniej – na miejscu ceny są takie same (około 20 Euro), a informacje podane w sposób jak najbardziej przejrzysty w portowym terminalu. Promy na tej trasie odpływają co około 30 minut. Z Tanger-Med do centrum miasta pozostaje jakaś godzina drogi taksówką lub autobusem. Sama okolica portu jest dosyć szemrana, niemniej jednak nie słyszałem, żeby komukolwiek cokolwiek złego się tam stało.

Łapanie stopa do Maroka w porcie w Algeciras jest jak najbardziej możliwe i nie należy do najtrudniejszych na świecie. W grę wchodzą tylko tiry, gdyż w przypadku samochodów osobowych opłata pobierana jest w zależności od ilości osób w aucie, a kierowca ciężarówki ma prawo zabrać ze sobą na pokład jedną osobę towarzyszącą gratis. Często zdarza się tak, że pojazdy stoją kilka dni w porcie na cle, dlatego zamiast łapać na wjeździe do portu, najlepiej przedostać się na ostatni parking tirów przed zaokrętowaniem (nie jest to do końca legalne, ale też nie jest explicite zabronione) i pytać który z samotnych kierowców będzie przeprawiał się tego samego dnia. Pamiętaj, że opcja ta nie gwarantuje Ci pieczątki wyjazdu ze strefy Schengen w przypadku, gdy nie posiadasz europejskiego paszportu.

LOTNISKA I RYANAIR
Ryanair oferuje naprawdę tanie połączenia z kilku miast z Polski i Europy, które są mocno sezonowe i mają tendencję do częstych zmian z miesiąca na miesiąc. Z własnego doświadczenia i rozmów z rodzinami marokańskich emigrantów w Europie wiem, że w wakacje najkorzystniej latać z Francji i z Włoch. Sprawdzając loty z Polski, połączenia te nie zawsze wyskakują w popularnych wyszukiwarkach i warto niekiedy sprawdzić to „ręcznie”. Ja zapłaciłem 100 zł za lot z Rabatu do Rzymu i mniej więcej drugie tyle za dodatkowy bagaż.

JĘZYKI MAROKA
Wszystkie marokańskie dzieci uczą się w szkole arabskiego i francuskiego, a dopiero w trzeciej kolejności angielskiego. Na południu oraz w regionach górskich powszechny jest berberyjski, a w północnej części kraju hiszpański. Znaczna większość osób żyjąca z turystyki przyzwoicie mówi po hiszpańsku, angielsku i przeważnie znają podstawowe wyrażenia w takich językach jak polski, włoski, niemiecki, rosyjski, czy japoński.

MAROKO I POGODA
Generalna zasada odnośnie pogody w Maroku mówi, że im dalej od Oceanu tym goręcej. Klimat na północy kraju jest nieco cieplejszy niż w śródziemnomorskiej części Europy i waha się od 15 stopni w Zimę do 45 w lato, podczas gdy w Marrakeszu i na pustyni jest gorąco cały rok. Na zachodnim wybrzeżu Oceanu w okolicach Rabatu sezonowość klimatu zbliżona jest do polskiego schematu, przy czym zima jest zdecydowanie łagodniejsza. W okolicach As-Sawira (Essaouira) przez cały rok temperatura waha się w okolicach 10-20 stopni, podczas gdy w położonym bardziej na południu Agadirze jest średnio o 10 stopni cieplej.

CAŁY ARTYKUŁ WRAZ Z MASĄ ZDJĘĆ NA MOIM BLOGU - SERDECZNIE ZAPRASZAM :)

https://www.tuandepaso.com/maroko-porady-praktyczne-2017/

Dodaj Komentarz

Komentarze (1)

anupamanu 31 lipca 2018 11:45 Odpowiedz
Nice blog. Thanks for sharing this useful information. Also view: http://www.hoteltempleciti.com/